Kalınlaşmış Tırnaklar

Ayak tırnağının kalınlaşması, ayak sağlığının bozulduğunun bir göstergesi olmasının yanı sıra estetik açıdan da ciddi bir sorundur.

Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam, çıplak ayakla toprağa basmak, sterilizasyonu yapılmamış aletlerle manikür ve pedikür yaptırmak ve dar ayakkabı giymek tırnak kalınlaşmasının oluşmasına neden olan faktörlerdir.

Ayak tırnağı kalınlaşması denildiğinde akla ilk gelen neden mantar enfeksiyonudur. Özellikle sıcak havalarda mantar enfeksiyonu sorununda artış görülür. Mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse vücudun başka bölümlerine yayılabilir.

Tırnak mantarları genellikle deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bulaşma doğrudan yayılım ya da mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla gerçekleşebilir.

Tırnaklardaki kalınlaşma mantar sebebiyle oluşmuşsa, tırnaklarda kepeklenme, yumuşak odunsu bir görüntü görülür. Tırnak mantarı ilerledikçe, tırnak kalınlaşır, yapısı bozulur, renk değişikliği ve tırnak üzerinde çizgilenme meydana gelebilir.

Diyabet hastası olanlarda, dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olan kişilerde, 65 yaş ve üzeri kişilerde, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, atletler, koşucular ve dansçılar gibi ayaklarına fazla yüklenenlerde, aşırı terleme nedeniyle ayakları nemli olan kişilerde ve ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlarda daha çok görülür.

TIRNAK KALINLAŞMASI (DEFORME TIRNAK ) UYGULAMASI 

Nasıl Tedavi Edilir?

  • Tırnak kalınlaşması kendi kendine iyileşmez. Tedavisi hastane ortamında ya da ayak sağlığı merkezlerinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Uzman Dermatolog tarafından teşhis konulur.
  • Uygulamanın ilk aşaması olarak, tırnak üzerinde kalınlaşan tabaka cihazlar yardımıyla temizlenir ve inceltilir. Ardından tırnak yüzeyi özel bir kalıpla kaplanır.
  • Üzeri kalıpla kaplanan sağlıklı tırnak dokusu, normal uzama zamanını tamamlayana kadar yapılan ara kontrollerde kalıp boyu öne uzadıkça kısaltılır, frezelenir.
  • Düzenli aralıklarla yapılan bakımlar ile sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar uygulama devam eder.