Nasır Uygulaması

Nasır Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Kötü görüntü ve can sıkan bir sorun olmakla beraber farklı ebatlardaki boy, cins ve meydana geldiği bölge itibari ile nasırlar bu problemi yaşayan hastalar için büyük bir sıkıntı, nasır kozmetik kaygıların ardında can yakan bir problem olması nedeniyle türlü türlü rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bu yazımızda sizlere nasır tedavisi ile ilgili bilgi ve bu hastalığa karşı alabileceğiniz önlemleri anlatacağız.

Nasır cilde yapılan baskı neticesinde cildin kendisini koruma mekanizması sonucu oluşturduğu acı verici sertleşmiş oluşumlardır. Bu durumun oluşmasının ardında yatan açıklayıcı sebep, vücudun aşırı basınç oluşan bölgelerinde bedenin cildi koruma mekanizması olarak harekete geçirmesi ve sürtünme, aşınma, baskı gibi etkenlere maruz kalan yerlerde derinin kalınlaşarak buna tepki vermesidir. Vücutta nasırın oluştuğu bölgeler genellikle vücudun yoğun bir sürtünme ve belli bir ağırlığı taşıyan bölgeleridir. Bu yapılar vücudun sürekli baskı ve sürtünme gören yerlerinde oluştuğu için en sık rastladığımız bölgelerde hiç şüphesiz vücudumuzun tüm yükünü çeken, ayaklarımız.Bu yüzden çoğu zaman ayak nasırı olarak ifade edilir. Aşınma, baskı ve sürtünme diyerek anlatmak istediğimiz fazla sıkı veya yanlış tercih edilmiş bir ayakkabı kullanımı, sert zeminlere bağlı oluşan sürtünmeler ve hatta ayak parmaklarımızın birbirine uyguladığı sürtünme dahi bunlara birer örnektir. Bu durumların neticesinde tekrar tekrar uygulanan basınç ve sürtünmeler sonucunda nasır meydana gelir. Ayaklarımızın altı, yanları, ayak parmaklarımız sürekli olarak cilde zarar verecek şekilde basınca maruz kalıyorsa nasırlaşma kaçınılmazdır. Bu oluşumun en önemli nedeni yanlış ayakkabı kullanımıdır, yanlış ayakkabı tercihi ile gelen baskı ve sürtünme bu kısımlarda hasar oluşumuna yol açar, ayak fizyolojisi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Bizimde tedavi sonrası önerdiğimiz en önemli konu ayakkabı tercihidir. Nasırın diğer sebepleri ise ayak ve parmaklarındaki fizyolojik bozukluklar, yürürken veya koşarken oluşan aşınma, yüksek topuklu ayakkabı tercihi, çıplak ayakla dolaşılması, devamlı ayakta kalınması veya ağır el işlerini yapan kişilerde gözlemlenen nasırlardır.

Nasır Nasıl Geçer ?

Nasır oluşan bölgelerde nasırın tedavi edilmesi adına jiletle temizlenmesi veya bıçakla çıkarılması gibi yanlış ve çok büyük zararlara yol açabilecek yöntemler vardır. Nasırın bulunduğu bu kalın ve acı verici tabakada bu tarz işlemlerin yapılması hiçbir koşul altında doğru olamaz.Nasır tedavisinde uygulanmak istenen diğer bir teknik ise nasır bantları.Reçetesiz olarak satılan bu bantlar nasırlı bölgeye uygulandığı zaman nasır belirtilerini yok edebilir ancak cilde ve nasıra da zarar verebilirler. Bu bantların uygulama temeli içerisinde bulunan güçlü asitler sayesinde sert bölgeyi eriterek inceltme esasına dayanır.

Yanlış uygulamalarda derideki sağlıklı dokulara zarar vererek alerjik reaksiyonlara ve yaralara sebebiyet verebilir, özellikle şeker hastalarında nasır bantlarının kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Nasır oluşan bölgede kalın bir tabaka meydana gelir, bu kalınlaşan bölge deride hep var olan bir hal alır, bu kalın oluşumların hemen temizlenmesi ve nasırların neden olduğu ağrılı durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Nasır tedavisi için en uygun yöntem freze yöntemidir. Merkezimizde yapılan nasır tedavisi, bölgeye uygun freze yöntemleriyle sorunlu yerlerin ağrısız ve acısız bir şekilde temizlenerek koruyucu kremler ile yumuşatılması ile devam eder, buna ek olarak temizlenen  bölge için koruyucu tabanlık veya silikon yastıkçıklar yumuşak bir ortam hazırladıklarından, nasır temizliği yapılan bölgedeki basıncı azaltarak hastamızın günlük yaşantısına rahatça devam edebilmesini sağlar. Burada en önemli konu sertleşmeye yol açan durumların ortadan kaldırılmasıdır.