Terleme (İyontoforez) Uygulaması

İyontoforez Terleme Uygulama yönteminde, ellerin (palmar hiperhidroz) ve ayakların (plantar hiperhidroz) aşırı terlemesini tedavi etmek için basit bir cihaz kullanılır.  Reçeteli güçlü ter kesici ilaçları denemiş, fakat daha güçlü bir tedaviye ihtiyaçları olan insanlar için özellikle yararlıdır. Doğru şekilde kullanıldığında ve kişiye özel durumlara göre ayarlandığında, İyontoforez’in avuç içleri ve ayakları terleyen kişiler için çok yüksek bir başarı oranına sahip olduğu kanıtlanmıştır.

İyontoforez işleminde, cilt yüzeyinden yumuşak bir elektrik akımı iletmek için su kullanılır. İyontoforez’in nasıl çalıştığı tamamen anlaşılmamıştır; ancak elektrik akımı ile su içerisindeki mineral parçacıklarının etkileşime girerek cildin dış tabakasını kalınlaştırmak suretiyle cilt yüzeyine ter çıkışını engellediğine inanılmaktadır. Bu ter çıkışı engellendikten veya kesildikten sonra, avuç içlerindeki ve ayak tabanlarındaki ter üretimi genellikle aniden ve çarpıcı bir şekilde azalır.

İyontoforez’in Etkili Şekilde Kullanılması

İyontoforez sırasında, hastalar kısa bir süre (20 ila 40 dakika) için ellerini veya ayaklarını veya her ikisini suyla doldurulmuş bir tepsiye daldırarak oturur. Bu sırada cihazdan suya cok düşük yoğunlukta bir elektrik akımı uygular. Bu işlem, terleme rahat bir düzeye düşürülünceye kadar beş ila on gün boyunca iki günde bir tekrarlanır. Arzu edilen kuruluk elde edildikten sonra, hastalar bireysel durumlara bağlı olarak haftada birden ayda bire kadar değişebilen periyotlarla bir bakım programına alınır. Kuruluğu muhafaza etmek için, terleme geri dönmeye başlar başlamaz iyontoforez tekrarlanmalıdır.